Blog

Riziká práce súkromného detektíva

Každá práca prináša so sebou nejaké riziko spojené so zdravotnými komplikáciami či s nepríjemnosťami, ale u práce súkromného detektíva je toto riziko v závislosti od prípadu omnoho vyššie ako u bežných profesií. Výskyt rizík v akejkoľvek podobe je v práci súkromného detektíva prítomný na dennej báze a už skúsení súkromní detektívi vedia rátať s týmto rizikom.    

Článok je určený pre širokú verejnosť a dáva prehľad o tom aké zdravotné komplikácie a iné riziká prináša práca súkromného detektíva. Časť článku vychádza z mojich 10 ročných pracovných skúsenosti súkromného detektíva a druhá časť sa zapodieva možnými rizikami, ktoré môžu a nemusia nastať. Tieto možné riziká závisia od osobnosti detektíva a jeho detektívnych prípadov. 

Konfrontácia s políciou

Konfrontácia s políciou patrí medzi tie nízke riziká. Jedná sa síce o "zabitý čas" ale pokiaľ súkromný detektív neovláda trestné právo tak sa pomerne ľahko môže dostať do problémov. V tomto prípade platí zlaté pravidlo odmietnuť vypovedať nakoľko menej skúsený súkromný detektív sa môže svojou výpoveďou dostať do právnych ťažkostí. Dá sa povedať, že ku konfrontácií s políciou prichádzajú skôr skúsení súkromní detektívi hlavne kvôli tomu, že s narastajúcim počtom detektívnych prípadov aj narastá toto riziko. Ku konfrontácií s políciou väčšinou dochádza vtedy keď je súkromný detektív odhalený treťou stranou, boli nájdené technické prostriedky sledovania, ktoré vedú k súkromnému detektívovi. Toto riziko so sebou prináša hlavne stratu času pri objasňovaní na polícií a právne problémy. Ako už bolo napísané, súkromný detektív (bývalí policajt či právnik) sa vie z týchto problémov ľahko a rýchlo dostať bez následkov. 

Konfrontácia s treťou osobou

Konfrontácia s treťou osobou patrí medzi stredné riziká. Väčšinou k nej dochádza vtedy keď je napr.: manželom odhalená komunikácia súkromného detektíva so zákazníčkou, môže ísť aj o nájdenie záverečnej správy treťou osobou, ktorú detektív zasiela zákazníkovi po ukončení detektívnych služieb alebo z vyšetrovacieho spisu polície v ktorom súkromný detektív figuruje ako svedok proti konkrétnej osobe. Súkromný detektív nevidí do hláv týchto ľudí pričom ich konanie sa prejaví až neskôr, horšie býva keď toto konanie voči súkromnému detektívovi je skryté. Väčšinou sa jedná o blízke osoby k osobe klienta, ktoré konanie súkromného detektíva voči ním berú moc osobne resp. im spôsobilo problémy či už pri odhalení nevery alebo podvodu. Táto konfrontácia s treťou osobou prebieha skryto zo strany tretej osoby a detektív zistí o koho sa jedná až keď je neskoro. Extrémom konfrontácie s treťou osobou je podávanie trestných oznámení na súkromného detektíva a vo výnimočných prípadoch jeho fyzické napadnutie. 

Zdravotné riziká

Zo zdravotných rizík najviac detektívovi hrozia bolesti chrbta, ktoré sú spôsobené dlhým vysedávaním v aute či už pri cestovaní alebo pri sledovaní. Uvedené zdravotné riziko sa vyskytuje u starších súkromných detektívov resp. u tých ktorí prácu súkromného detektíva vykonávajú ako svoj hlavný zárobok. Toto zdravotné riziko sa dá odstrániť pravidelným cvičením čo však pri práci súkromného detektíva býva hlavne časový problém. Ľahký stupeň paranoje spojený s nedoloženými obavami o vlastnú bezpečnosť je ojedinelý ale dá sa badať u niektorých detektívov, ktorí dlhodobo vykonávajú svoju prácu a berú ju vážne. S paranojou sa s väčšou  pravdepodobnosťou súkromný detektív stretne u klienta. Fyzické poranenia spôsobené klientom alebo treťou osobou. Jedná sa o výnimočné zdravotné riziko s ktorým som sa ako súkromný detektív počas svojej dlhoročnej praxe stretol aj ja a to v prípade duševnej choroby útočníka, ktorý si myslel, že za jeho problémy môže práve súkromný detektív. Na prvý pohľad resp. pri prvom kontakte je ťažké zistiť či osoba s ktorou komunikuje súkromný detektív je duševne chorá, príznaky tejto choroby sa prejavia pri samotnom riešení detektívneho prípadu keď už je neskoro.