Aj súkromný detektív má zákonnú možnosť zatknúť a obmedziť tak osobnú slobodu osoby.
Článok je určený pre širokú verejnosť a dáva prehľad o tom za akých podmienok môže súkromný detektív obmedziť osobnú slobodu osoby, komu môže obmedziť osobnú slobodu za akých okolností a aké sú povinnosti súkromného detektíva pri obmedzení osobnej slobody osoby.
Ústava Slovenskej republiky
Predtým ako rozoberiem obmedzenie slobody osoby súkromným detektívom je potrebné si vymenovať v ktorých legislatívnych ustanoveniach je zakotvené právo na osobnú slobodu. Najdôležitejším zákonom v ktorom je ukotvené právo na osobnú slobodu je Ústava Slovenskej republiky, Čl. 16. Podľa ústavy SR sa sloboda pohybu a pobytu zaručuje. Sloboda pohybu a pobytu je jedným základných ľudských práv, pričom osobnou slobodou sa rozumie voľný, ničím neobmedzený pohyb človeka, ktorý sa môže podľa vlastného rozhodnutia zdržiavať na určitom mieste alebo z tohto miesta odísť. Ústava Slovenskej republiky stanovuje aj výnimky za ktorých možno obmedziť osobnú slobodu štátnym orgánom resp. inou osobou v tomto prípade aj súkromným detektívom. Tieto výnimky sú však ukotvené v ďalších zákonoch.
Trestný poriadok
Po zadefinovaní si osobnej slobody ako aj jej právneho ukotvenia v legislatíve môžem prejsť na samotné obmedzenie osobnej slobody. Jedným z prvých a základným zákonov, ktorý upravuje obmedzenie osobnej slobody osoby hoci aj súkromným detektívom je Trestný poriadok č. 301/2005 Z. z., §85ods. 2. "Osobnú slobodu osoby, ktorá bola pristihnutá pri trestnom čine alebo bezprostredne po ňom, môže obmedziť ktokoľvek, ak je to potrebné na zistenie jej totožnosti, zabránenie úteku, zabezpečenie dôkazov alebo na zabránenie ďalšiemu páchaniu trestnej činnosti." Z uvedeného znenia vyplýva, že aj súkromný detektív v rámci svojej práce môže osobe obmedziť osobnú slobodu avšak táto osoba musí byť pristihnutá pri trestnom čine. Ako príklad môžem uviesť: klient si najal súkromného detektíva za účelom zistenia páchateľa, ktorý mu na statku kradne veci. Za pomoci technických prostriedkov súkromný detektív prichytí páchateľa priamo pri čine a tým mu môže obmedziť osobnú tým spôsobom, že mu na ruky nahodí putá za účelom zabránenia jeho úteku, zabezpečenia dôkazov a zabráneniu ďalšiemu páchaniu trestnej činnosti. Po takomto obmedzení osobnej slobody osoby súkromným detektívom, musí súkromný detektív túto osobu v čo najkratšom možnom čase odovzdať najbližšiemu útvaru policajného zboru.
Trestný zákon
Súkromný detektív sa za určitých okolností môže dostať do právnych problémov resp. spáchať trestný čin keď neoprávnene obmedzí osobnú slobodu osoby aj za predpokladu, že ju pristihol pri páchaní trestného činu. V takomto prípade je obmedzovanie osobnej slobody osoby ukotvené v Trestnom zákone 300/2005 Z. z. §183. "Kto inému bez oprávnenia bráni užívať osobnú slobodu, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky." Typickým príkladom je keď súkromný detektív obmedzí osobnú slobodu osobe, ktorej na dlhší čas obmedzí osobnú slobodu bez toho aby od momentu obmedzenia osobnej slobody osoby o tom informoval najbližší útvar policajného zboru.
Pri dodržaní legislatívy môže súkromný detektív obmedziť osobnú slobodu osobe za nasledujúcich podmienok:
- osoba bola pristihnutá pri trestnom čine alebo bezprostredne po ňom
- splnením prvého bodu je osoba na úteku
- splnením prvého bodu a osoba má pri sebe dôkazy v podobe odcudzených vecí
- hneď po obmedzení osobnej slobody osoby, súkromný detektív o tom informuje najbližší útvar PZ.